Farmasötik Mikrobiyoloji Doktora Programı

Programın İletişim Bilgileri

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Farmasötik Mikrobiyoloji A.D., Bornova-İZMİR
TEL: 232-3111358
safak.ermertcan@ege.edu.tr, tel: 232-3111356

Programın Tanıtımı

Farmasötik Mikrobiyoloji Doktora Programı Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde Mikrobiyoloji Dalı ile ilgili ilk ve tek doktora programıdır. Farmasötik Mikrobiyoloji Doktora Programından mezun olacak öğrencilerin, genel mikrobiyoloji, farmasötik mikrobiyoloji, immünoloji, moleküler mikrobiyoloji ve uygulamaları konularında donanımlı hale gelmesi hedeflenmektedir.

Farmasötik mikrobiyoloji, insanlarda enfeksiyona neden olan mikroorganizmaların özelliklerini, yol açtıkları hastalıkları ve bu hastalıkların tanısında kullanılan mikrobiyolojik yöntemleri inceler. Antimikrobiyal ilaçlar ve mikrobiyal kaynaklı ürünlerin üretimi, kalite kontrolü ve kullanımının yanı sıra sterilizasyon-dezenfeksiyon yöntemleri ve genel hijyen gibi konular da ilgi alanına girer.

Eczacılık Fakültesi mezunları (5 yıllık), Eczacılık fakültesi 4 yıllık program mezunu veya Fen Fakültesi-biyoloji mezunu olup Farmasötik Mikrobiyoloji alanında yüksek lisans yapmış olanlar, Hemşirelik Fakültesi mezunu olup Enfeksiyon Kontrol Hemşireliği Yüksek Lisans Programını tamamlamış olanlar, Diş Hekimliği Fakültesi, Tıp Fakültesi veya Veterinerlik Fakültesi mezunları programa kabul edilmektedir. Adı geçen fakülte veya yüksek lisans mezunlarına herhangi bir bilimsel hazırlık programı uygulanmamaktadır.

F. mikrobiyoloji doktora programı mezunları, akademik kariyere devam edebildikleri gibi, kamu veya özel sektörde (ilaç firmaları, mikrobiyolojik analiz laboratuvarları vb.) çalışma olanağı bulmaktadırlar. Anabilim dalımızda beş öğretim üyesi, üç araştırma görevlisi ve bir teknisyen görev yapmakta olup, temel mikrobiyoloji ve moleküler mikrobiyoloji alanındaki çalışmalar için uygun alt yapı bulunmaktadır. Farmasötik Mikrobiyoloji doktora programı, mikrobiyolojiye ilgi duyan öğrenciler için kaliteli bir eğitim olanağı sunmaktadır.

Programın Akademik Kadrosu

Prof. Dr. Şafak ERMERTCAN
Prof. Dr. Mine HOŞGÖR-LİMONCU
Doç. Dr. Hüseyin TAŞLI
Doç. Dr. Bayrı ERAÇ
Yrd. Doç. Dr. Fethiye Ferda YILMAZ
Prof. Dr. Süleyha HİLMİOĞLU-POLAT
Prof. Dr. Cengiz ÇAVUŞOĞLU
Prof. Dr. Şöhret AYDEMİR
Prof. Dr. Mehmet Emin LİMONCU

Anahtar Kelimeler

Mikrobiyoloji, Farmasötik Mikrobiyoloji, Mikroorganizma, Mikrobiyal ürün